Industrial RO -kalvon asunnon perustiedot
Teollisuuden vedenkäsittelyjärjestelmissäkäänteisosmoosikalvon kotelois far from an ordinary container, but a key line of defense to ensure a continuous and safe water supply. This high-strength housing seals the precision RO membrane element in a pressure-resistant environment, ensuring that high-pressure water flow (usually up to 300-600 psi) penetrates the membrane layer directionally, achieving efficient desalination, sterilization, and pollutant säilyttäminen .
Miksi teollisuusskenaariot asettavat tiukempia vaatimuksia kalvokoteloihin?
- Äärimmäinen painetoleranssi: Teollisuusjärjestelmien työpaine on 3-5 kertaa kotitalouslaitteiden (viite: US ASME BPE -standardi), ja tavalliset muovikuoret voivat räjähtää ., esimerkiksi vuonna 2024 Saudi-Arabian suolanpoistolaitos, joka oli yli 18 dollaria,000.}}}
- Chemical corrosion challenges: Industrial wastewater contains strong acids/alkalis, oxidants (such as chlorine), and high salt content (TDS>10, 000 ppm) . vain SS316 Ruostumaton teräs tai epoksihartsi vahvistettu FRP voi vastustaa korroosiota pitkään .
- Jatkuva toiminnan luotettavuus: Teollisuuden RO: n on käytettävä 24 tuntia vuorokaudessa, ja kalvon kuoren päätykannen tiivisteen suunnittelun on poistettava mikrovuoto (vuotoaste<0.1%). A German automobile factory caused membrane element contamination due to seal failure, and the replacement cost was as high as $7,200.
Funktionaalinen ytimen anatomia

- Korkeapaineinen kotelo: 40- tuuma/80- tuuman sylinterimäinen rakenne (seinämän paksuus on suurempi tai yhtä suuri kuin 3,5 mm todellisessa kuvassa)
- Kaksinkertainen O-rengastiiviste: Elintarvikelaatuinen EPDM-materiaali (sijaintikaavio)
- Vahvistettu päätykorkki: 304 ruostumattomasta teräksestä valmistettu pultit × 6 (lähikuva valokuva näyttää paineenkestävän rakenteen)
- Standardoitu käyttöliittymä: 1/4- tuuman NPT tai laippayhteys (yhteensopiva globaalien putkilaitteiden kanssa)
Jos kalvojen asunto on alipainetta tai huonosti suljettu, se johtaa suoraan:
- RO -membraanin ennenaikainen vika (elinkaari lyhennetty 40%-60%)
- Tuotetun veden laadun vaihtelut (standardin ylittämisen riski kasvaa 300%)
- Usein järjestelmän ylläpidon sammutus (vuotuiset ylläpitokustannukset nousivat 5 dollarilla,000+)
Teollisuus RO -membraanin asuntokokoopas
Teollisuuden RO -kalvojen asuntovaatimusten valinta vaikuttaa suoraan järjestelmän yhteensopivuuteen ja elämään . Tässä osiossa analysoidaan valtavirran malleja ja teknisiä standardeja parametritaulukoiden kautta .
Globaali yleinen mallin vertailutaulukko (mukaan lukien keskeiset parametrit)
|
Kalvomalli |
Sovellettava kalvon kotelon pituus |
Sovellettavat skenaariot |
Suurin paine (psi) |
Päätykannan tiivistetyyppi |
|
2514 |
20 tuumaa |
Pienet laboratoriolaitteet |
150-200 |
Pika-asuntotyyppi |
|
3012 |
25 tuumaa |
Kevyt teollisuuden esikäsittely |
200-250 |
Snap-on-tyyppi |
|
4040 |
40 tuumaa |
Keskikokoiset vesikasvit |
300-450 |
Laippapultit |
|
4021 |
30 tuumaa |
Elintarvikekäsittely |
250-300 |
Kierretyyppi |
|
8040 |
80 tuumaa |
Meriveden suolanpoisto |
450-600 |
Kaksoislaipat |
|
8060 |
120 tuumaa |
Suuret voimalaitokset |
600-800 |
Hydraulinen tiiviste |
Materiaalin suorituskyvyn vertailutaulukko (elinkaareen vaikuttavat ydintekijät)
|
Materiaali |
Kloorikorroosioresistenssi |
Suurin lämpötilankestävyys |
Iskunkestävyys |
Sovellettava veden laatu |
|
SS316L |
⭐⭐⭐⭐⭐ |
120 aste |
Erittäin korkea |
Meriveden/korkean TD: n jätevesi |
|
FRP |
⭐⭐⭐⭐ |
80 aste |
Korkea |
Kunnallinen viemäri/tavallinen teollisuusvesi |
|
PVDF |
⭐⭐⭐ |
90 aste |
Keskipitkä |
Matala-kloorattu teollisuusjätevesi |
|
UPVC |
⭐⭐ |
60 aste |
Matala |
Esikäsittely |
Vertailutaulukko kansainvälisistä sertifiointivaatimuksista (täytyy tarkistaa hankintakohteet)
|
Sertifiointistandardi |
Katettu alueen avain |
Testauskohteet |
Premium -alue |
|
NSF/ANSI 61 |
Pohjois -Amerikka |
Raskasmetalli sademäärä |
+15% |
|
Ce Ped |
EU |
Räjähdyspainekoe |
+20% |
|
Tras |
Yhdistynyt kuningaskunta |
Materiaalin juomaveden turvallisuus |
+12% |
|
ISO 9001 |
Globaali |
Tuotantoprosessin johdonmukaisuus |
+8% |
Global Industrial RO -kalvon asuntojen hinnat ja kustannuskuljettajat vuonna 2025
Teollisuuden RO -kalvokoteloiden hintaero voi saavuttaa 500%. Ydin vaikuttavien tekijöiden ymmärtäminen on avain hankintakustannusten . hallintaan tässä osiossa analysoidaan hintarakenne, joka perustuu globaaliin toimitusketjutietoihin .}}}}}}}}}}
Koko mallin RO Membrane Housing Hintaluettelo
|
Malli |
Materiaali |
Vakiomalli |
Parannettu malli |
Sovellettava skenaario |
|
2514 |
UPVC |
$35-$55 |
- |
Laboratoriomikrofiltraatiojärjestelmä |
|
3012 |
FRP |
$60-$85 |
$ 90- $ 120 (happoresistentti) |
Elintarvikkeiden jalostus esikäsittely |
|
FRP |
$75-$110 |
$130-$180 |
Keskikokoinen jätevedenpuhdistamo |
|
|
4021- hv |
PVDF |
$150-$200 |
$ 220- 280 dollaria (leveä virtauskanava) |
Nestemäisen suodatus |
|
SS316L |
$380-$550 |
$600-$850 |
Meriveden suolanpoistoydinosa |
|
|
8040- ht |
SS316L+keraaminen pinnoite |
$950-$1,300 |
- |
Korkean lämpötilan kondensaatin palautuminen |
|
8060 |
Titaaniseos |
$2,200-$3,000 |
$3,500-$4,200 |
Ydinvoimalaatu puhdas vesijärjestelmä |
|
Ex4040 |
Räjähdyskestävä FRP |
$400-$550 |
- |
Kemiallinen räjähdyskestävä alue |
Huomaa:
Parannettu versio tarkoittaa: NSF/CE -kaksoissertifiointi + painetesti raportti .
8060 -malli sisältää hydraulisen tiivistysjärjestelmän .
Perusteellinen analyysi viidestä suuresta hinnasta vaikuttavasta tekijästä
|
Tekijät |
Hintavaihtelualue |
Esimerkki |
Hankintasuositukset |
|
Aineelliset kustannukset |
60% -80% yksikköhinnasta |
Titanium seos on 4-7 kertaa kalliimpi kuin SS316L |
FRP on suositeltava ei-korroosissa olevissa ympäristöissä |
|
Sertifiointimaksu |
+15%-40% |
CE PED -sertifikaatti lisää 8040 asunnon hintaa 200 dollarilla |
Sertifiointibudjetti on varattu EU -hankkeille |
|
Painetaso |
+30%-100% |
600PSI -asunto on $ 150- 300 dollaria kalliimpaa kuin 300PSI |
Valitse todellisen kysynnän mukaan + 20% redundanssi |
|
Räätälöidyt vaatimukset |
+35%-120% |
Monishouse-rinnakkaisrajapinnan räätälöintimaksu on 180 dollaria/portti |
Irtotavaratilaukset ovat neuvoteltavissa |
|
Alueellinen logistiikka |
±25% |
Lähi -idän merenkulun lisämaksu on 18% kustannuksista |
FOB -termit ovat suositeltavia |
Ostopäätöksen vuokaavio

RO -kalvon asunto: koko ja hinta Q & A
Mitä eroa on 4040 - 8040 asuntokoko?
4040: 40- tuuman pituus, käsittelee 5-15 m³/päivä (e . g ., pienet tehtaat)
8040: 80- tuuman pituus, käsittelee 50-200 m³/päivä (e . g ., merivesikasvit)
Hintaväli: 8040 maksaa 2-3 x yli 4040 ($ 380- 850 dollaria vs . $ 130- 180 dollaria FRP: lle)
Voinko käyttää pienempää asuntoa säästääksesi rahaa?
Ei .
Alamittaiset kotelot aiheuttavat → paineen ylikuormitus → 80% vika 6 kuukauden kuluessa
Kustannusvaikutus: Varhainen vaihto + kalvovauriot=3 x korkeammat pitkäaikaiset kustannukset
Kuinka paljon ylimääräistä ruostumattomasta teräksestä vs . FRP?
|
Koko |
FRP -hinta |
SS316 Hinta |
Palkkio |
|
4040 |
$130-$180 |
$400-$550 |
+200% |
|
8040 |
$380-$450 |
$600-$850 |
+90% |
Mikä on kustannustehokkain koko 50 m³/päivä kapasiteetti?
Optimaalinen valinta:
Yksi 8040 asunto ($ 380- 450 dollaria) tai
Kaksois 4040 kotelo ($ 260- 360 dollaria)
Kompromissi: Kaksoisasetukset säästää 15%, mutta tarvitsee ylimääräistä putkistoa ($120+)
Viitteet
ASME BPE -2024 Standardi: Bioprosessointilaitteiden standardi
NSF/ANSI 61-2024: Juomavesijärjestelmän komponentit - Terveysvaikutukset
AWWA B 504-2023: Käänteisosmoosi ja nanonsuodatuskalvot




